Přeskočit na hlavní obsah

Vyspělejší druh


 Je to špatné. Boj je zlo. Nevím, kde se v člověku bere to rozhodnutí někomu ublížit, někoho zničit, zabít. Navíc nevinného a naprosto nezúčastněného. A je jedno, jestli je to akce nějakého grázla v úzké a temné uličce, nebo politické rozhodnutí o vedení hrůzné války. Dějiny lidstva jsou plné zla. Dobře to řekl Stephen Hawking: “Jsme jen vyspělejší druh primátů žijící na bezvýznamné planetě v jedné ze stovek miliard galaxií.” Bohužel to vypadá, že ten vyspělejší primát je schopný zničit nejen sebe jako druh, ale i veškerý život na Zemi. Proč? Za co? Pro koho?

Za vlastní zájmy, pro svou jednoduchou sobeckost, ale proč se člověk uchyluje k samotnému násilí? Na straně jedné vytváříme umělou inteligenci a systémy, které v některých oblastech převyšují stvořitele a na straně druhé se chováme jako barbaři. Dává to vůbec smysl? Připadá mi to, jako bychom měli v sobě dvojí existenci. Zemitého a hrubého tvora, který v podstatě kopíruje chování, jaké je v přírodě běžné a zároveň éterickou bytost hledící do vesmíru s touhou poznávat a rozkrývat tajemství věčnosti a nekonečna. Což už v naší pozemské říši života obvyklé není.

Naopak. Jsme jedineční. Možná ani ne tak v samotné schopnosti myslet, jako spíše ve schopnosti měnit a tvořit. Evoluce dala člověku možnost používat nejen mozek, ale i končetiny schopné manipulace. Samozřejmě nevíme, jak myslí a pracuje rozum a vědomí například delfína, ale ten je nám natolik vzdálený, že je odsouzen k nižším příčkám potravního řetězce. Ve smyslu dlouhodobého přežití má však takový delfín větší šanci, než sám člověk. Přestože i delfín je schopen násilí, tento mořský savec si vědomě neničí přirozené prostředí tolik potřebné pro život.

Napíšu naprosto jednoduchou věc. Kdo první vezme do ruky zbraň s úmyslem ji použít k zabíjení jiného charakteru, než je lov a obrana, ten by měl být eliminován. Kdo útočí, měl by být prostě zlikvidován. A je mi jedno, kdo tím agresorem je. Stejně tak je mi lhostejné, jaké pohnutky ho k tomu vedly. Použití násilí vůči jinému člověku pro uspokojení vlastních potřeb je nehumánní. Pokud má někdo hlad a napadne někoho se svačinou v ruce s úmyslem tuto potravu získat, je to zkrátka lotr. Pokud samozřejmě onen útočník sám není v nějaké bezvýchodné situaci.

Násilí je lidem možná přirozené. Dobře jsme si jeho podstaty a důsledků vědomi. Dvojí síla, známé Jing a Jang, dobro a zlo, ona andělská vize, nebo čert v duši člověka, jakkoliv ty protiklady nazýváme, pokaždé stojí proti sobě a svádí nelítostný souboj. Reálný útok dokonce ani nemusí být veden přímo. Někdy je násilí tak dokonale skryto v lidském společenství, že zůstává neodhalen jeho hlavní strůjce. Oběti politických rozhodnutí dokonce často ani netuší, kdo stojí za tyranií. Snad své osudy ani nepovažují za hluboký a promyšlený propad do otroctví.

Jestliže se chová člověk k člověku jako bestie, je to smutné, ale možnost obrany je stále ještě možná. Když se člověk chová stejně ke zvířatům, je to už skutečně problém. Jakkoliv mohou být zvířata nebezpečná a umí se bránit nejen svými zuby, proti zlé vůli lidí nemají šanci. Ne, není to výzva k zákazu pojídání masa. Lov je naprosto přirozenou záležitostí, ve zvířecí říši běžnou. Rozdílné jsou pohnutky. Vlk zabije srnu z hladu. Člověk zabije slona pro zábavu, nebo pro zisk, který je zcela nepřiměřený smrti zvířete. Navíc mění prostředí pro život zvířat tak, že umírají.

To je asi to nejhorší, co se může dít. Stejně tak i násilí vůči dětem. Kde se vůbec bere to šílenství matek, které s křikem táhnou svého potomka za ruku a jsou dokonce schopné ho zmlátit čímkoliv, co je zrovna v dosahu? A dějí se i horší věci za dveřmi bytů, domů. Tyranie a zloba. Bývá i ze strany otců. Co naplňuje životy vlivných osob, které očividně přehlížejí utrpení hladových dětí kdekoliv na Zemi? Jak pracuje mozek člověka, který způsobí utrpení, bolest a smrt byť i jednoho lidského mláděte? Proč je veden boj proti bezbranným?

Násilí je osvědčený nástroj a způsobuje, jak jinak, opět jen násilí. Okamžité, nebo vzedmuté touhou po pomstě za projevy dávných křivd. Bývá nespravedlivé. Odpudivé. Zdánlivě nežádoucí a nepochopitelné. Neodpustitelné. Trestuhodné. Je však i trest projevem násilí? Některá náboženství považují odplatu za velký hřích. Je to učení krátkozraké, nebo naopak chvályhodné? Pohádka o kameni a chlebu? I Bůh křesťanů trestal. Milosrdenství je možná určitou motivací k uspokojení vlastních zásad, ale vůči těm, kteří jen ničí a bezohledně zabíjejí, není účinné.

Žijeme na planetě, která vůbec není rajskou zahradou a nikdy nebude. Přestože jsme nejvyspělejším tvorem na Zemi, kruté a pevné zákony přírody není možné obcházet, měnit a jakkoliv decimovat. Přes všechny úspěchy vědy, tvorby a všechna přesvědčení o vlastní dokonalosti nakonec budeme muset uznat svou naivní malichernost. Vyměřený čas má každý z nás a dokonce i lidstvo jako celek. Homo Sapiens jako druh. Netuším, kdy si budou lidé vědomi toho, že nikdo nemá právo zbytečně ukončit jiný život. Ani přímo, ani dalekonosnou zbraní, nebo způsobem bytí.

Své zamyšlení ukončím ještě jednou malou sondou do světa pod hladinou. Ten usměvavý a hravý delfín umí být taky pěkná mrcha. Znásilňuje, kouše, dokáže být lstivý a vynalézavý během lovu stejně, jako v boji s nepřítelem. Jeho velký mozek a společenská povaha láká člověka k navázání vztahu a komunikaci. Tak se tento krásný živočich stává nejen hračkou k pobavení, atrakcí a exponátem. V rukou armády i stvořením, které tato instituce využívá v podstatě jako zbraň! Prostředek zpravodajských a bojových operací. Bohužel, delfín asi nepozná, že je pouhým nástrojem moci.

Cvičeným nástrojem násilí v moci vyspělejšího druhu.

Radovan Bazger, 29.4.2023


Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Bicykl

Trochu toho vzpomínání neškodí. Myšlenky plavou v minulosti a dříve než se utopí, musím napsat pár řádků o tom, jak rád jsem jezdil na kole. Vůbec netuším, kolik mi mohlo být roků. Snad jsem už chodil do školy, když mi táta koupil kolo. Byl to starý Pionýr. Červený rám a šedá řídítka. Kožené sedlo. Neustále padající řetěz. Přesto jsem na něm jezdil s radostí. Sice jen tak kolem baráku. Jednou jsem jel prostě po chodníku a někam se zahleděl, když v tom jsem vlítnul nějakému staršímu pánovi předním kolem zezadu přímo mezi nohy. Rychlá brzda zabránila ještě většímu karambolu. To víte, vyslechl jsem si, jaký že nezbeda mu ušpinil kalhoty, a proč jezdím po chodníku. Řekl jsem jen, že na silnici ještě nesmím a hned šlapal do pedálů. Hlavně co nejrychleji pryč. No marnost, ostuda. Na Slovensku u babičky malé kolo nebylo. Zato pár velkých a těžkých bicyklů. Jeden dámský a jeden se štanglí. Vždy jsem prosil dědu, jestli se můžu projet. Většinou dovolil. Jen jsem si nějaké to kolo musel vždycky

Prostě nemůžu!

Mám za to, že civilizovaní lidé neřeší spory násilím. Nemůžu. Já prostě nemůžu hájit a schvalovat řádění ruských jednotek na Ukrajině. Proruští přátelé prominou, ale anexe, invaze a zahájení vojenské činnosti proti svébytné a mezinárodně uznávané zemi je v rozporu se vším, co lidstvo od konce II. světové války dojednalo a vybudovalo nejen v politické rovině. Právě v těchto dnech, kdy si připomínáme porážku fašistické říše je vhodné zdůraznit, jak křehký je mír. Jak snadné může být odhodlání zabíjet. Jak odporný je rozkaz střílet do lidí. Možná měl převrat na Ukrajině podivné okolnosti. Snad i ten život Rusů v Luhansku a Doněcku nebyl zrovna růžový. Je možné, že ani ta historická smlouva o Krymu nebyla tak jednoznačná ve prospěch Ukrajiny. Vše se však dalo řešit cestou diplomacie. Cestou pokoje a smíru. Vždyť Putin ve snaze ochránit Rusy na ukrajinské půdě před údajným nacismem hnal a žene dál tisíce svých lidí do spárů smrti. Navíc ztratil spojence a spustil lavinu přihlášek do Severoa

Vraťte se domů

Psal jsem nedávno v jednom ze svých článků, že nemůžu schvalovat řádění ruských jednotek na Ukrajině. Za tím si stojím. Jen do mé názorové rovnováhy občas někdo hodí vidle. Někdy dokonce sami Ukrajinci. Ne, já se nenechám zviklat vnějšími vlivy. Právě že si stále více uvědomuji, jak špatné je vměšování cizích elementů do klidného prostředí. Platí to v chemii, v politice, ale i v mysli člověka. V reportáži České televize se před pár dny objevil záběr české houfnice Dana, na které byl namalován trámový kříž. Kříž, který v časech druhé světové války používal Wehrmacht. Záběry samohybné houfnice dodané armádou České republiky zveřejnily i zahraniční agentury. Ministerstvo obrany kvůli tomu požádalo ukrajinské velvyslanectví o vysvětlení. S jakým výsledkem, to těžko říct. Samohybnou houfnici s namalovanými kříži nasadila u Avdijivky ukrajinská mechanizovaná brigáda. Trámové kříže se na ukrajinské technice objevují opakovaně. Vysvětluje se to jednoduše tak, že je potřeba odlišit ruské a ukra